„Духовното огнище“ на Шотландското Уиски
https://www.worldwhiskyday.com/qa-with-drew-and-helen-mckenzie-smith-founders-at-lindores-abbey-distillery/
Приложената тук статия, ми напомни, че все още не съм направил обзор на посетените през Юли 2022г. дестилерии. Така, че без прекомерно дълги и излишно обстоятелствени предисловия започвам с първата поред:
„Линдорес аби“ (Lindores abbey – Абатството Линдорес) е разположено в живописната околност на градчето Нюбург (Newburgh), в самото начало на делтата на река Тай, която се влива в Северно море 25 – 30 километра източно от там при Дънди.
Дестилерията взема името си от древното абатство в близост до което е построена. В случай, че разполагате с малко време преди или след визитата в посетителския център, можете да разгледате останките от абатството разположени от другата страна на пътя. Изображение: https://www.google.com/maps.
Районът е на самата граница между Шотландските уиски региони Highlands и Lowlands, която точно тук минава по течението на реката Тай. В миналото границата между „високите“ и „ниските“ поля не е била достатъчно ясно обозначена и в много случаи принадлежността към Highlands или Lowlands е била въпрос на интереси, внушения и интерпретации.
При посещението в дестилерията любезните домакини ще ви разкажат много увлекателни истории. Мястото в действителност е буквално пропито от история – столетия на династически борби, една от последните битки на Шотландския национален герой Уилям Уолъс, абатството „Линдорес“, което е било много влиятелно …. и още и още. Ще ви разкажат защо мечката е символ на дестилерията, за годишния фестивал на мечката и за още куп интересни факти. Една от запомнящите се истории е тази за „конкуренцията“ между Highlands и Lowlands, в която освен различните акцизни ставки, са впрегнати и „социалните мрежи“. Производителите от Highlands били оприличавани на „тъмни и опасни планински субекти“, чието уиски е долнокачествено и опасно за здравето….
Но достатъчно за историята. Дестилерията „Линдорес Аби“ се идентифицира с мястото, на което е изградена, а по отношение на уиски индустрията това място е „The spiritual home of scotch whisky“, моят превод на което е „Духовното огнище на шотландското уиски“. Мотото не е избрано случайно. Конкретни данни за производство на „Aqua vitae“ в абатството „Линдорес“ има от 1494 год., като се смята, че алкохол там се е дестилирал много по-рано. Изображение: https://www.wineware.co.uk/
Центърът за посетители е обзаведен в съзвучие с историята и традициите на мястото. По време на обиколката, освен обширен исторически преглед, ще получите и подробна информация за проекта за създаване на дестилерията, за производствения процес и за качеството на тяхното уиски. Напълно очаквано процесът малцуване е външен, поради своята специфика, огромната цена на инвестицията в този процес, както и поради практическата невъзможност, малка и току що прохождаща дестилерия да ангажира специалисти с необходимия професионален опит и експертиза. Дестилацията стартира през 2017г. и уискито, все още е в много ранна фаза на отлежаване. Това затруднява до известна степен преценката на пълния му потенциал, но резултатите до тук са много окуражаващи. Дестилерията предлага впечатляващо разнообразие от бъчви и при желание можете да станете горд собственик на една или повече.
„Линдорес Аби“ е независима дестилерия и в момента на практика е семеен бизнес. Drew McKenzie Smith и Helen McKenzie Smith са отделили 20 години на този проект, Поставили са много добра основа за успешно и устойчиво развитие, което уиски общността ще следи с интерес. Повече за проекта и за създателите му, можете да прочетете в интервюто публикувано в „The Whiskey Wash“.
Вече отбелязахме, че първата дестилация е направена през 2017-та година. Респективно към 2022 год. няма уиски отлежало 8 или 10 години, които за Шотландския сингъл малц (поне според мен) са минималната възраст за оформяне на собствен характер. Също така краткия период не дава възможност за селекция на отделни бъчви проявили силна индивидуалност. Но дори и за този кратък период на отлежаване, усещането при дегустация, е за отлично балансирано уиски, което е взело всичко от силните страни и на двата региона:
Аромат.
Отчетливо плодов характер. Първото усещане е за праскови и кайсии. По-леки нюанси на цитрусови плодове, които постепенно се развиват и обогатяват.
Вкус.
Вкусът е интензивен мед, ванилия, силно малцово присъствие и опушен дъб (само опушен, не торфен). Плодовата сладост също е осезаема.
Финал.
Дълъг и интензивен, много леко пикантен.
Нека не бъдем придирчиви и да оставим уискито да се развие по естествен път. Хубавите неща стават бавно, но времето е пред нас. Сигурен съм, че търпението, което проявим през следващите години ще си заслужава.
…Историята за мечката, в някоя от следващите статии.
Галерията по-долу представя през моя поглед дестилерията, посетителският център и околността.