#Whiskytasting #Isperitus
Single Malt Premium Whisky ISPERITUS
Малко предистория.
Лесно ще забележите, че в моя скромен блог, няма нито ревюта, нито почти никаква друга информация за уиски, което не е шотландски сингъл малц. За това си имам малък списък от причини, към които стриктно се придържам, но в крайна сметка става въпрос за политика, а не за канон.
Както има причини де се придържам към политиката си, така се появиха такива, да се отклоня от нея. Дали съм се отклонил наистина, времето ще покаже.
Отначало проследих небрежно дискусията около новия продукт на дестилерията в Исперих, но после реших да задам няколко въпроса. Не се учудвам, че от дестилерията отговориха, подробно, но детайлната информация която получих надмина очакванията ми. Накратко в абзаците по-долу, са основните характеристики на произведеното от тях уиски, както са представени от производителя. Тези характеристики и обстоятелствата около тях дават основание към бъдещите им продукти да има сериозни очаквания.
- Дестилицанионните апарати са казани от т.нар. German style pot still
- Ечемикът е Български, малцуван от опитни майстори в България.
- Уискито отлежава в дъбови бъчви от американски дъб с предишно съдържание подсладени вина, което в случая има минимално влияние.
- Бъчвите са съборени на дъски, пристъргани, събрани и обгорени по строго специфичен начин (фиксирана температура на огъня за точно оределен период от време), разработен специално за уиски проекта ни съвместно с бъчваря ни Николай Атанасов през 2020 година. Изключително сме благодарни на бъчваря си, защото без неговата прецизност и себеотдаване в работата, резултатите едва ли щяха да са същите. Пътят ни до тук беше осеян с хиляди колебания, но след като получихме толкова положителни коментари и поръчки, сме вдъхновени и заредени да продължим уверено напред с уиски начинанията ни.
- Вярваме, че имаме достатъчно зареден дестилат за достигане на 8-10 годишни уискита. През всяка една от годините 2021-22-23 сме дестилирали малц и не само – ето нещо ново, което не сме обявявали.
- Имаме заредена партида и от ръж. Специфичното тук е, че това е 100% малцувана ръж (нещо много рядко срещано, поради технологични затруднения основно в цеденето на ръжта след варка).
- Имаме и отлежаващ малц и в ex-Marsala wine; Cognac casks, и други експерименти в бъчви от различна дървесина, които ще излизат във времето като лимитирани бутилирания.
Вече от мое име (на the malt symphony) ще призная, че не успях да намеря в „биг брадъра“ точна информация за „German style pot still”. Явно е крайно време да почна да ползвам онова (GPT), но още не се предавам. Важното в случая, е че няма колона и се дестилират партиди, което е една от главните предпоставки за качествено блендиране. Като казвам блендиране имам предвид от различни години и различни бъчви в рамките на дестилерията, т.е. при запазване на сингъл малц концепцията.
Фактът, че ечемикът е български няма пряко отношение към качествата на крайния продукт. По-важни са характеристиките на използваните сортове и локациите на отглеждане, комплексът от които създава условия за развитие на качествен процес по малцуване. Сигурен съм, че експертите от дестилерията са направили необходимите проучвания и преценки по този въпрос.
Ще направя обосновано предположение, че майсторите, които правят малцуването, са събрали необходимия практически опит и експертиза в шотландски дестилерии или „съоръжения за малцуване“. Колкото е важна и ключова ролята на мастер блендера, също толкова е ясно, че малцуването е сърцевината на сложния, продължителен и изпълнен с творчество процес на производството на качествено уиски. Мастер блендера е „музикантът виртуоз“ и той разчита на майсторът по малцуване да сътвори неговия инструмент. Все още световната уиски индустрия не е узряла достатъчно за да създаде достатъчно майстори в малцуването извън „обетованата земя“ Шотландия. Отговорите и на останалите въпроси показват професионално отношение км разработката на продукта и добра визия за бъдещето.
В случай, че сте прочели всичко това по-горе, предполагам, че ще имате търпение и за кратката дегустация на: Single Malt Premium Whisky ISPERITUS. Искрени благодарности, че ползвате понятието Whisky, вместо Whiskеy. Това топли сърцето на повечето фенове на шотландската магия.
Tasting notes от производителя.
Аромат.
Нежна ванилия, зрели плодове, нотка бисквита.
Вкус.
Вкусът е силно подчертан от влиянието на бъчвите, комплексен, плодово-сметанов и елегантен.
Финал.
Финалът е траен, сладко-пикантен и стоплящ.
Кратки бележки на The Malt Symphony.
Цвят.
В чашата уискито се представя като светло златиста течност с различни по интензитет махагонови оттенъци, в зависимост от светлината и ъгъла на наблюдение. Класически цвят на солидно уиски.
Плътност.
Леко към средно тяло. Образува краткотрайни следи (крака) по чашата.
Аромат.
Ароматът е многослоен и търпи развитие. В началото най-интензивен е свежият дъб. До степен със затворени очи да получите усещане че сте насред млада дъбова гора. Това все пак е за няколко минути. Следват ванилия и интересен микс от плодови аромати, който започва със сушени кайсии и праскови, но отнякъде ви подават десерт с печени круши и това за известно време преобладава над всичко останало. Накрая съм почти сигурен че имаше и джинджифилови бисквити, но „не успях да си взема“ 😊. Много любители и експерти с по-чувствително обоняние от моето, ще доловят и цитрусови плодове. Но вероятно не обичайните портокали или мандарини, а по-екзотичните ананас, манго и папая. На практика е невъзможно цитрусите да не присъстват в уиски лежало в обгорени бъчви.
Вкус.
Финал.
Акцент.
Какво следва.
В качеството си на начинаещ любител и абсолютен дилетант споделям само и единствено рутинни идейки базирани на моите скромни наблюдения.
- Надявам се, че процеса на развитие ще става все по-творчески.
- Търсенето на по-подходящи сортове ечемик и локации за отглеждане, не трябва да спира, докато не се оформи гръбнакът на суровинната база.
- Имаме заявка, че портфолиото от бъчви ще се разшири. Предполагам, че освен марсала, ще има и шери, доколкото комбинация от Педро Хименес и Олоросо за баланс на сладостта, вероятно ще имат добър ефект. Бърбън бъчвите също едва ли ще бъдат пренебрегнати, а защо не и бъчви от каберне. Има нелоши примери в тази посока.
- Бъчвите трябва да отлежават някъде. Защо не в проветрив склад на два, три километра от ветровит морски бряг. Бърбън бъчвите перфектно ще комбинират сладостта си с морската сол, за да се получи нещо …. неочаквано. Неочаквано добро имам предвид.
- Интересна е идеята за ръжено уиски, но бърбънът винаги изглежда по-изискан. Не се сещам дали досега са правени опити да се произведе български бърбън.
Много са факторите за успех на всяко ново начинание. Освен творчеството и упоритата работа, с визия за много години напред, изключително важно е да се инвестира в хората, в тяхната лоялност, експертиза и опит.
С пожелания да следвате пътя на успеха…………!
The Malt Symphony