Публикуваме тази статия, без преди това да сме направили въведение в тематичната насоченост на блога и неговите цели. Ще оставим темите да следват естественият си ход и сме сигурни, че всичко ще си дойде на мястото. Но да се върнем на темата…
Предполагам, че повечето от вас са чели, слушали за, виждали или разглеждали археологически находки. Дори да искате да нямате нищо общо с историята (по каквито и да е) причини, тя ни залива ежедневно от различни източници и по всякакви поводи. Историята е свързана с достатъчно много ежедневни дейности – новини, анализи, научни или информативни статии и интернет съдържание – видеоматериали в YouTube, различни сайтове и естествено – в Холивудските супер, и не до там супер продукции. Тук не става въпрос за това дали историята във всички тези източници е автентична, коректна и реалистична ….. всъщност може би точно за това става въпрос.
Идеята за проучването, което започнах и което в тази статия е само леко маркирано, изникна при едно посещение в археологическия музей във Велико Търново. Препоръчвам на всеки да го посети, но може и да изчакате до април например.
Но да се върна на темата. Нашият екскурзовод, разказваше увлекателно за находките в музея, за тяхното място и значение за историята на България. Стана въпрос за някои дискусионни моменти от историята, при което екскурзоводът сподели, че хипотезите, които правят археолозите и респективно историците, много често са базирани върху малко на брой археологически находки.
Да вземе един произволен пример. Достатъчно добре проучен е факта, че заселници по нашите земи е имало поне от 7-то хилядолетие пр.н.е. Едно бързо проучване на тема занаяти показва, че сведения за грънчарството се откриват в рамките на същото хилядолетие, за металообработването – около 5-то и 4-то хилядолетие пр.н.е., дърводелството възниква малко по-късно.
Нека да допуснем, че някъде в рамките на 3*то хилядолетие преди новата ера е имало заможно семейство, да кажем на някой племенен вожд и това семейство много са били привързани към домашните любимци – кучетата. Но както се случва, едно от тях загива. Семейството скърби за загубата и естествено местните занаятчии поднасят дарове на вожда, които да му напомнят за изгубения „приятел“. 4 хиляди години по-късно, археолози при различни разкопки намират дървена (овъглена при пожар за да се запази) фигурка на нещо, което приемат, че е куче и в рамките на околността намират глинена и бронзова фигури на куче…. Дали това е достатъчно, за да се изгради „солидната теория“ за култа към кучето, дори за поставянето му в центъра на религиозен култ или на отделна религия?
Случва се. Колко често – могат да ви кажат само посветените в тази наука. Вероятно не много рядко. Амбициозни археолози и историци, недостатъчно добре запазени находки или липса на такива, липса на други източници (проучвания) на надеждна информация и предпоставките са налице.
Интересно как биха реагирали строителите на Стоунхендж на нашите предположения, за предназначението на това изумително съоръжение. Още по-забавна може да е реакцията на авторите на текстовете и символите гравирани върху на множеството неолитни камъни, спрямо съвременните „преводи“ и интерпретации.
Археолозите и историците ще продължат и в бъдеще да дават свобода на въображението си, когато се налага или когато силно желаят да интерпретират „знаците“ оставени ни в наследство от отделна отминали епохи.
Тук ви предлагам един тотален миш-маш от статии свързани по някакъв начин с тази тема. В материалите ще намерите предимно теории, интерпретации и в някои случаи произволно заключения за знаците и за символизма в тях. В повечето случаи не е възможно тези теории нито да се докажат недвусмислено, нито да се отхвърлят, но това не е целта. Надявам се да откриете зрънце полезна или поне любопитна информация.
Започваме със статия от Wikipedia за прочутите на острова древни Пиктически камъни и значението на символите гравирани върху тях. Имали ли са пиктите писменост? Ако това ви интересува и имате време да прочетете целия материал, може и вие да изградите ваша теория.
Едно от интересните древногръцки и тракийски изображения е двойната брадва. Отново в Wikipedia намираме сериозна статия по темата.
Не знаете значението на животните в митологичната система на старите българи. Няма страшно. Статията в Nikitova-Art.com ще внесе яснота. Остава и (в рамките на шегата) древните българи да са мислели като автора.
Нещо по-общо. Значението на символите. Благодарности към КРИС ДИЗАЙН АРТ.
Тази статия в блога на Александра Делова ще ни открехне част от тайните на древните символи.
Няма как да не засегнем и религиозната тема. Независимо, че е сравнително кратка, предложената статия в Православие БГ предлага интересна информация.